Diskusný panel konferencie ITAPA

Kybernetická bezpečnosť nepozná výnimky

Desiatky verejných podujatí sa tento rok presunuli z konferenčných sál pred monitory. Výnimku nemala v tomto smere ani najväčšia IT konferencia na Slovensku.

ITAPA už takmer dve desaťročia spája na pódiu súkromný sektor so štátnou a verejnou správou. Na platforme má už tradične svoje miesto aj Národný bezpečnostný úrad.

Na konferencii Jarná ITAPA 2020 úrad zastupovalo hneď niekoľko zvučných mien – riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti Rastislav Janota, riaditeľ Odboru riešenia incidentov a dohľadového centra Ján Doboš a zástupca generálneho riaditeľa Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti Tomáš Hettych.

Svoje názory a vízie prezentovali najmä v dvoch tematických okruhoch – v budovaní efektivity eGovernmentu (ide o jednu z priorít novej vlády) a v oblasti prípadových štúdií kybernetickej bezpečnosti.

„Bezpečnosť nemá aktuálny stav. O ničom sa nikdy nedá povedať, že je to maximálne bezpečné. Je to vždy nejaká forma obchodu medzi veľkosťou rizika a objemom investícií, ktoré do rizika vložíte,“ povedal Janota v rozhovore pre TASR.

SK-CERT už dávnejšie upozorňovalo na to, že hackeri si hľadajú aj v čase koronakrízy spôsoby, ako ukradnúť citlivé informácie. Janota však pre TASR a nedávno aj v rozhovore pre televíziu TA3 potvrdil, že kým objem kybernetických útokov je porovnateľný s „bežným režimom“, útočníci sa snažia lákať obete práve obsahom, ktorý mieri na základné ľudské pudy – strach a zmätok z množstva informácií v mediálnom priestore.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality