internet-3484137_1920

Novelizácia kybernetického zákona je kľúčová

Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný prijal prezidenta Združenia bezpečnostného a obranného priemyslu Tibora Straku. Aj tieto odvetvia slovenskej ekonomiky zažívajú neľahké časy pri spomalení ekonomiky po vplyve ochorenia COVID19.

Zástupcovia jednotlivých firiem, ktoré združenie zastrešuje, sa už predtým stretli napríklad s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Väčšina produkcie týchto spoločností ide na odbyt najmä za hranicami Slovenska.

Na obchodovanie v tomto segmente potrebujú firmy licencie ministerstva hospodárstva a potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti, ktoré vydáva práve NBÚ. Úrad sa všeobecne snaží skracovať zákonné lehoty na bezpečnostné previerky fyzických a právnických osôb, čo na stretnutí ocenil aj Straka.

Riaditeľ NBÚ hovoril s prezidentom ZBOP aj o chystanej novele kybernetického zákona. Úrad ju plánuje predstaviť už na jeseň.

„NBÚ dlhodobo dokazuje, že drží krok s nesmierne flexibilným svetom kybernetických hrozieb a výziev,“ povedal po stretnutí riaditeľ úradu.

„Novelizácia kybernetického zákona je pre Slovensko kľúčová. Vo svete sa odohráva čoraz viac hackerských útokov, musíme byť na ne pripravení,“ povedal Tibor Straka prezident ZBOP SR.

Témou bola aj implementácia európskeho toolboxu kybernetickej bezpečnosti 5G sietí, v ktorej sa priebežne angažuje odborná verejnosť.

K príprave novej bezpečnostnej a obrannej stratégie hovorili o možnostiach, ako aktívne pristupovať k ochrane bezpečnostných, zahraničnopolitických a ekonomických záujmov Slovenska.

NBÚ nadväzuje na memorandum o spolupráci, ktoré vlani v auguste podpísali obe strany v Trenčíne. Určili ním oblasti, mieru a efektivitu spolupráce, najmä vo sfére kybernetickej bezpečnosti – jednej z dominantných agend úradu.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality