Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Mesiac kybernetickej bezpečnosti: Nielen v októbri „rozmýšľaj, kým klikneš“

Európska únia pravidelne označuje október za mesiac kybernetickej bezpečnosti. Tejto oblasti venuje európske spoločenstvo nemalú pozornosť už od roku 2012, v uplynulom čase sa však stala jednou z hlavných priorít.

Agentúra EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) sa snaží popularizovať tému najmä pre bežných užívateľov, ktorí sa aj v časoch vrcholiacej pandémie COVID-19 stávajú často cieľom rôznych útočníkov a podvodníkov. Nie je náhodou, že kampaň v októbri 2020 sprevádza heslo rozmýšľaj, kým klikneš (Think Before U Click).

ENISA rozdelila kampaň na dve témy: prvá sa volá Kybernetické podvody a poskytne účastníkom informácie o súčasných a potenciálnych kybernetických hrozbách – phishing, kompromitácia pracovných e-mailov a podvody pri online nákupoch. Druhá téma s názvom Digitálne zručnosti prináša účastníkom informácie o pravidlách digitálneho súkromia, ochrane osobných údajov a kybernetickej šikany.

„O kybernetickej bezpečnosti je často reč, keď už niekomu bliká notifikácia o probléme na počítačovej obrazovke, alebo si nájde svoje citlivé údaje kdesi na internete. To už je ale väčšinou neskoro. Práve preto je potrebné, aby sa osvetové kampane tohto typu neustále prízvukovali nielen verejnosti,“ povedal riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti Rastislav Janota.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT zverejní počas tohto mesiaca k téme niekoľko tipov, eventov, ale aj zaujímavostí, viac podrobností nájdete v ich článku alebo na stránke www.sk-cert.sk

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality