Jaroslav Naď, Martin Klus, Peter Kovařík a Rastislav Janota

NBÚ nechýbal na najväčšej IT konferencii na Slovensku

Bratislava bola opäť dejiskom Medzinárodného kongresu ITAPA 2020. Na najväčšej IT konferencii na Slovensku nechýbali ani zástupcovia Národného bezpečnostného úradu. V trojdňovom programe sa zhostili aj úloh moderátorov a spíkrov.

Úrad zastupovali riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota, jeho zástupca Milan Pikula a riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti Ivan Makatura.

Kým prvý deň bol venovaný skôr témam ekonomiky, priemyslu, eurofondom a investíciám, až ďalší program sa skôr zameriaval na digitalizáciu a kybernetickú bezpečnosť.

Naši zástupcovia dominovali diskusiám najmä počas tretieho dňa. Venovali sa kybernetickej bezpečnosti v kontexte hybridných hrozieb.

„Boj proti dezinformáciám nie je a nemá byť cenzúrou. Úsilie musí stáť na dobrých komunikačných kanáloch. Presne toto ľuďom často chýba a dôverujú klamstvám a výmyslom,“ vyhlásil Janota.

Zástupcovia SK-CERT sa venovali aj témam bezpečnosti a prevádzky 5G sietí, Milan Pikula moderoval blok venovaný handlingu kybernetických bezpečnostných incidentov. Hovorilo sa napríklad aj o medializovanom úniku dát z NCZI.

„Hackeri si počas koronakrízy prestávku rozhodne nedali a neustále využívajú zraniteľnosti, ktorých je momentálne viac ako kedykoľvek predtým. Veľa pracovnej sily sa presunulo zo zabezpečených firemných sietí do zraniteľnejších domácností a firmy jednoducho na tento trend neboli pripravené,“ povedal Pikula.

Podujatie uzavrel Janota moderovaním panelu k veľmi aktuálnej téme – dokáže Slovensko čeliť hybridným hrozbám a dezinformáciám?

Diskutoval s ministrom obrany Jaroslavom Naďom, štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martinom Klusom a dočasný policajným prezidentom Petrom Kovaříkom.

Panelisti sa zhodli na tom, že v téme sa krajina posunula „o kilometre“ vpred za uplynulých 9 mesiacov v porovnaní s predošlými rokmi.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality