EXERCISE_CYBER_COALITION

Cvičenie NATO pod taktovkou NBÚ

Národný bezpečnostný úrad, Centrum pre kybernetickú obranu, NASES aj vládna jednotka CSIRT.SK opäť preverili svoje schopnosti v boji proti kybernetickým hrozbám. Zúčastnili sa na cvičení Severoatlantickej aliancie, ktoré je už od roku 2008 top výcvikovou platformou v oblasti medzinárodnej kybernetickej obrany.

Na cvičení Cyber Coalition 2021, ktoré trvalo od 29. novembra do 3. decembra, bolo viac ako tisíc účastníkov z 26 členských štátov NATO, 4 partnerských štátov a 16 organizácií. Slovenský tím koordinoval riaditeľ odboru vzdelávania, podpory a medzinárodnej spolupráce z Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Matej Šalmík.

Kybernetická obrana je jednou z hlavných priorít Severoatlantickej aliancie v tomto desaťročí. NATO prakticky od svojho vzniku kladie dôraz na rýchlu, spoločnú a koordinovanú reakciu na akýkoľvek útok. Kybernetické hrozby nie sú výnimkou, ich sila a intenzita každým rokom rastú. Stávajú sa komplexnejšími a v modernom svete spôsobujú masívne škody.

NATO preto opakovane organizuje cvičenie, ktorého cieľom je posilniť schopnosti čeliť hrozbám v kybernetickom priestore. Krajiny si vďaka nemu môžu overiť svoje zručnosti, taktiku a postupy.

„Nedávne výročné správy SIS a Vojenského spravodajstva, ale aj poznatky NBÚ sú jasným dôkazom toho, že musíme neustále pracovať na profesionálnej a flexibilnej reakcieschopnosti nielen na národnej, ale najmä na medzinárodnej úrovni,“ povedal na margo cvičenia riaditeľ úradu Roman Konečný.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality