european union flag with a padlock and the earth globe on background, concept of general data protection regulation (3d render). Elements of this image furnished by NASA

Stopka pre Sputnik a Russia Today

Rada Európskej únie zaviedla ďalšie obmedzenia ako reakciu na vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine. Od 1. marca členské štáty EÚ urýchlene pozastavujú vysielanie médií Sputnik a Russia Today (vrátane jej jazykových mutácií).

Národný bezpečnostný úrad preto požiadal prevádzkovateľov na území Slovenska, aby vykonali blokovanie podľa európskeho predpisu.

Má ísť o dočasné reštrikcie, kým Rusko neprestane vykonávať dezinformačné a manipulatívne aktivity proti Európskej únii. Povinnosť pre prevádzkovateľov sa vzťahuje na káblové aj satelitné televízie, IP-TV, poskytovateľov internetových služieb, internetové platformy aj na aplikácie na zdieľanie videí.

„Systematická manipulácia s informáciami a dezinformácie zo strany Kremľa sa uplatňujú ako operačný nástroj v útoku na Ukrajinu. Predstavujú závažnú a priamu hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť Únie,“ vyhlásil na margo rozhodnutia vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Únia už dávnejšie uvalila napríklad na vedenie spoločnosti Russia Today vrátane šéfredaktorky Margarity Simonianovej sankcie.

Rozhodnutie EÚ zohľadňuje základné práva a slobody ukotvené v Charte základných práv.

Rusko dlhodobo podniká vo virtuálnom priestore informačné operácie. Slovenské bezpečnostné zložky nepretržite monitorujú dezinformačné naratívy, ktoré sú šírené smerom k širokej verejnosti. Vedú k jej polarizácii, podkopávajú dôveru občanov voči štátu a útočia na princípy demokratického, ústavného zriadenia.

Spomínané právne akty EÚ nájdete na tomto odkaze.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality