Senior s tabletom

Viete, čo je to phishing a ransomvér? Mesiac kybernetickej bezpečnosti sa zameria aj na seniorov

Mesiac október sa stane už desiaty raz európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti. Začnú sa tak stovky aktivít naprieč celou Európou vrátane konferencií, webinárov a workshopov. Zdôraznia dôležitosť digitálnej bezpečnosti a kyberhygieny.

Nosnými témami ECSM (European Cybersecurity Month) sú phishing a ransomvér, aktuálne trendy v kybernetických hrozbách pôsobiacich nielen na organizácie, ale aj všetkých ľudí s prístupom k digitálnym médiám, sociálnym sieťam, finančným službám či komunikačným platformám.

Ransomvérové útoky medziročne narástli dvojnásobne a počet phishingových útokov sa od roku 2020 zvýšil dokonca trojnásobne. Cieľovou skupinou kampane európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti 2022 sú muži a ženy vo veku od päťdesiat do sedemdesiat rokov.

Práve oni patria medzi najviac ohrozenú časť obyvateľstva, pretože disponujú najnižšou úrovňou digitálnych zručností. Heslom kampane je „bezpečne online“ (#Choose To Be Safe Online).

Kybernetická bezpečnosť ako veľká neznáma

„Neustále zvyšovanie povedomia v oblasti kybernetickej bezpečnosti by malo byť nevyhnutnosťou nielen pre organizácie, ale aj pre jednotlivcov. Znalosť základných pojmov súvisiacich s digitálnymi zručnosťami je pre ľudí na Slovensku ešte stále veľkou neznámou,“ uviedol generálny riaditeľ KCCKB Ivan Makatura.

„Mediálne prostredie je plné rôznych cudzích výrazov z oblasti kybernetickej bezpečnosti. Verejnosti však často chýba potrebný kontext, vysvetlenie a niekedy iba jednoduchá rada, ako by mal používateľ postupovať, aby sa vyhol problémom, prípadne ich dokázal vyriešiť, keď všetky ochranné prvky zlyhali,“ vyhlásil riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný.

V prieskume verejnej mienky, ktorý nechalo vyhotoviť Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti (KCCKB), uviedlo až 12,7% opýtaných, že nemajú znalosti o kybernetickej bezpečnosti. „Výrazom malvér a phishing rozumela menej ako polovica opýtaných,“ dodal Makatura.

Približne tretina respondentov starších ako 50 rokov označila svoje znalosti za žiadne až nízke pri rozpoznávaní podvodných e-mailov či škodlivého softvéru; nemali prakticky žiadne poznatky o princípoch tvorby a ochrany silných hesiel.

Choose To Be Safe Online – Bezpečne online

Počas októbra budú naprieč Európou zdieľané zdieľané výukové materiály, banery a videá na sociálnych sieťach. Ich cieľom je priblížiť používateľom hrozby v online svete, akými sú práve škodlivé e-maily, takzvané „výhodné ponuky“, používanie slabých hesiel či neopatrnosť pri otváraní neznámych príloh.

Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti od roku 2012 a je organizovaný Európskou komisiou v spolupráci s Európskou agentúrou pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA) s podporou členských štátov a partnerov z celého sveta.

Za hlavný cieľ si kampaň každoročne dáva zjednotenie Európy proti kybernetickým hrozbám propagáciou bezpečnejšieho používania internetu pre občanov EÚ a dodania znalostí a nástrojov.

Viac informácii o mesiaci kybernetickej bezpečnosti

Kompletný materiál prieskumu verejnej mienky

 

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality