_BAU5108

NBÚ bodoval v prestížnom hodnotení

Národný bezpečnostný úrad získal dve ceny za IT projekt a IT osobnosť roka 2022. Ceny sa udeľovali na slávnostnom podujatí IT GALA. Projektom roka sa stala kyberbezpečnostná hra z našej dielne, ktorú odborná aj laická verejnosť pozná ako Cybergame.sk.

Individuálnu cenu za prínos v oblasti IT si vyslúžil generálny riaditeľ našej príspevkovej organizácie – Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti (KCCKB) – Ivan Makatura.

CyberGame sa stala prvou slovenskou CTF (Capture The Flag) hrou zameranou na kybernetickú bezpečnosť. Skladá sa z 10 scenárov s 56 úlohami, ktoré logicky na seba nadväzujú. Hráči sa v nej mohli popasovať s malvérovou analýzou, kryptografiou a obfuskáciou, forenznou a OSINT analýzou.

Výhodou hry je aj to, že nie je určená len pre programátorov či odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Zapojiť sa do nej mohli aj študenti, učitelia či široká verejnosť.

„CyberGame je hra, ktorá mala otvoriť svet kybernetickej bezpečnosti každému a toto ocenenie je len dôkazom, že sa to podarilo. Motivuje nás to do ďalších ročníkov,” povedal po prevzatí ceny riaditeľ odboru vzdelávania, podpory a medzinárodnej spolupráce SK-CERT Matej Šalmík.

Ivan Makatura je riaditeľom KCCKB od jeho vzniku v roku 2020. V oblasti informačnej bezpečnosti a riadenia IT pracuje vyše štvrťstoročia.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality