spolupraca Indonezia

Prelomová spolupráca

Národný bezpečnostný úrad opäť prijal delegáciu z Indonézie. Po viacerých dôležitých stretnutiach dnes riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný a riaditeľ Národnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a šifrovanie (BSSN) Sulistyo podpísali memorandum o spolupráci.

Ide o prvé memorandum, ktoré NBÚ podpísal s ázijskou krajinou. Indonézska republika je pre Slovensko významným partnerom aj bránou k spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti a ochrany utajovaných skutočností v juhovýchodnej časti Ázie.

Obe strany sa na stretnutí zhodli, že spolupráca je potrebná. Sulistyo vyzdvihol Slovensko a jeho prístup ku kybernetickej bezpečnosti. Delegácia zároveň ocenila, že si bude môcť so Slovenskom vymieňať skúsenosti a poznatky.

Po podpise memoranda delegácie diskutovali o tvorbe legislatívy, regulácie a o fungovaní e-governmentu, ktorý je pre Indonéziu aktuálne jednou z priorít. Delegácia sa zaujímala o to, ako vznikal slovenský kyberzákon a ako sa implementuje Smernica NIS 2. Riaditeľa Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislava Janotu sa pýtali na ransomvérové útoky aj phishing, pričom Janota v krátkosti zhrnul, aké benefity prinesie spolupráca v tejto oblasti.

Vysvetlil, že spolupráca je pri riešení incidentov kľúčová, keďže v mnohých prípadoch šetrí čas aj prostriedky. „Ak dôjde k incidentu u nás, je pravdepodobné, že sa niečo podobné stalo aj vo svete. Čím rýchlejšie máme informácie, tým lepšie vieme pomôcť obeti,“ vysvetlil.

 

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality