1

O kyberbezpečnosti s rumunskou delegáciou

Na pôde Národného bezpečnostného úradu sme prijali rumunskú delegáciu. Podobne ako predchádzajúce delegácie, aj ju zaujímala najmä situácia týkajúca sa kybernetickej bezpečnosti a rozvoj spolupráce v tejto oblasti.

Rumunská strana sa pýtala na štruktúru kybernetickej bezpečnosti na Slovensku. Priblížil ju riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota. Rozprával aj o tom, akým spôsobom sa Slovensko vysporiadalo so Smernicou NIS a kde sa aktuálne nachádza s transpozíciou NIS 2.

Nechýbala ani téma Európskeho kompetenčného centra. Práve Rumunsko sa uchádza o to, aby bolo umiestnené v Bukurešti, v čom ho Slovensko podporuje.

„Vymenili sme si aj informácie o aktuálnych legislatívnych procesoch v Európskej únii a prebrali naše postoje ohľadom NATO a jeho smerovania v oblasti zdieľania informácií o kybernetických hrozbách a incidentoch,“ povedal riaditeľ odboru medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík René Baran.

Námestník riaditeľa NBÚ Peter Kabaňa na záver skonštatoval, že obe krajiny sú si v oblasti kybernetickej bezpečnosti blízke a majú si čo ponúknuť aj v budúcnosti.

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality