Organizačná štruktúra
Správne orgány
Valné zhromaždenie je zložené z členov ECSO s hlasovacím právom a má kompetencie vo vzťahu činnosti a aktivitám ECSO. Valné zhromaždenie vedie predseda predstavenstva.
Hlavné kompetencie valného zhromaždenia:
- voľba predsedu predstavenstva a jej členov,
- schvaľovanie odstúpenia / vymenovania / znovuvymenovania vedenia predstavenstva, zástupcov ECSO v rade partnerstva,
- schvaľovanie pozastavenia a zániku členstva v ECSO,
- rozhodovanie o výsledkov z predchádzajúceho finančného roka,
- schvaľovanie účtovnej závierky za predchádzajúci finančný rok,
- čítanie z výročnej správy o činnosti.
Predstavenstvo je riadiacim orgánom ECSO, na jeho čele stojí predseda volený valným zhromaždením. Členmi predstavenstva sú riaditelia, ktorí reprezentujú právnické osoby a štátne orgány z každej kategórie členov ECSO a sú volení valným zhromaždením. Predstavenstvu patria všetky právomoci, ktoré nie sú výslovne vyhradené zákonom, alebo v prípade potreby stanovami, valnému zhromaždeniu.
Hlavné kompetencie predstavenstva:
- prijímanie predpisov ECSO, ktoré sú záväzné pre orgány ECSO a pre všetkých jeho členov,
- vypracovanie strategických pokynov, finančných cieľov a smerníc týkajúcich sa vnútorného riadenia ECSO,
- usmerňovanie práce výboru pre koordináciu a stratégiu,
- vypracúvanie odporúčaní pre EK a pre krajiny združené v ECSO v oblasti politiky priemyslu kybernetickej bezpečnosti,
- iniciatíva vo vytváraní pracovných skupín a tímov pre oblasti kľúčových oblastí kybernetickej bezpečnosti a usmerňovanie ich práce,
- prijímanie nových členov.
Orgány podpory riadenia
Výbor pre koordináciu a stratégiu (Coordination & Strategy Committee) vrátane Výboru pre vedu a technológie (the Scientific & Technology Committee) neprijíma rozhodnutia, v rámci plnenia operačných a strategických úloh pripravuje odporúčania na schválenie v predstavenstve.
Hlavné úlohy výboru:
- vyhodnocovanie a diskusia o hlavnom smerovaní, zásadách a nových aktivitách ECSO v oblasti európskej kybernetickej bezpečnosti,
- vyhodnocovanie a diskusia o návrhoch a stratégiách pracovných skupín a tímov,
- dohľad nad činnosťou pracovných skupín a tímov,
- predkladanie návrhov na schválenie vo valnom zhromaždení.
Finančný výbor (Financial Committee) tvoria členovia predstavenstva.
Hlavné úlohy výboru:
- zodpovednosť za finančné záležitosti ECSO,
- príprava odporúčaní ohľadne finančných záležitostí, o ktorých hlasuje predstavenstvo,
- preskúmavanie stavu čerpania schváleného rozpočtu, finančnej situácie ECSO a ďalších finančných a administratívnych záležitostí súvisiacich s činnosťou ECSO.
Výbor zástupcov národných verejných autorít (National Public Authorities Representatives Committee, NAPAC) sa skladá zo:
- Správnej poradnej skupiny (Governmental Advisory Group), ktorá predkladá návrhy aktivít, poskytuje stanoviská a spätnú väzby k stratégiám, aktivitám a výsledkom týkajúcich sa národných záujmov a rokuje o aktivitách ECSO a ich podpore na politickej úrovni,
- Skupiny výskumu a inovácií (R&I Group), ktorá plní úlohy v oblasti výskumu a inovácií, najužšie spolupracuje s pracovnou skupinou WG6.
Výbor participuje najmä na diskusiách a aktivitách pracovných skupín a podporuje implementáciu Agendy strategického výskumu a inovácii (SRIA).
Hlavné úlohy výboru:
- účasť na diskusiách pracovných skupín a tímov s cieľom prezentovať pohľad vlády a prevádzkové potreby verejnej správy,
- pomoc pri vytváraní a zavedení SRIA a viacročného plánu ECSO do Pracovného programu výskumu a inovácií,
- výmena osvedčených postupov a podpora programov kybernetickej bezpečnosti a národného/regionálneho výskumu,
- poskytovanie stanovísk a odporúčaní pracovným skupinám v súvislosti s politikou a programami, ktoré sú dôležité pre plnenie cieľov ECSO a poskytovanie odporúčaní, stratégií, opatrení a aktivít na národnej a politickej úrovni.
Orgány podpory činností
Pracovné skupiny a operačné skupiny (Working Groups and Task Forces)
Sekretariát (Secretariat) vykonáva každodenné riadenie ECSO a zodpovedá za jeho chod. Na jeho čele stojí generálny tajomník.
Orgány mimo organizačnej štruktúry ECSO (nepatria pod ECSO, ale ich činnosť je s ESCO previazaná)
- Rada partnerstva (Partnership Board) je formálnym komunikačným kanálom medzi Európskou komisiou (verejným signatárom cPPP) a ECSO pri diskusii o Pracovnom programe Horizon 2020 v oblasti kybernetickej bezpečnosti a implementácie tém súvisiacich s Agendou strategického výskumu a inovácií,
- Výbor európskej kybernetickej bezpečnosti (European Cybersecurity Council) je poradnou skupinou na vysokej úrovni zložená z členov Európskej komisie, Európskeho parlamentu a zo zástupcov členských štátov.
V rámci verejno-súkromného partnerstvo prebieha dvojstupňový rozhodovací proces.