Pravidlá skúšky
-
Skúška bezpečnostného zamestnanca podľa § 9 ods. 1 zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vykonáva zo znalosti všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich ochranu utajovaných skutočností v rozsahu
-
zákona č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
-
nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 216/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú oblasti utajovaných skutočností,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 336/2004 Z. z. o fyzickej bezpečnosti a objektovej bezpečnosti v znení vyhlášky č. 315/2006 Z. z.,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 337/2004 Z. z., ktorou sa upravujú podrobnosti o certifikácii mechanických zábranných prostriedkov a technických zabezpečovacích prostriedkov a o ich používaní v znení neskorších predpisov,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 339/2004 Z. z. o bezpečnosti technických prostriedkov;
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 340/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o šifrovej ochrane informácií v znení vyhlášky č. 136/2016 Z. z.,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 301/2013 Z. z. o priemyselnej bezpečnosti a o bezpečnostnom projekte podnikateľa,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 134/2016 Z. z. o personálnej bezpečnosti,
-
vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 135/2016 Z. z. o skúške bezpečnostného zamestnanca,
- vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 48/2019 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o administratívnej bezpečnosti utajovaných skutočností.
-
-
Skúška sa vykonáva na základe žiadosti podľa § 3 vyhlášky, ktorá bola doručená Národnému bezpečnostnému úradu. V žiadosti sa povinne uvedú oblasti, z ktorých má uchádzač vykonať skúšku a adresa elektronickej pošty uchádzača.
-
Na základe žiadosti úrad uchádzačovi zasiela pozvánku, v ktorej sa uvedie dátum, čas, miesto a spôsob vykonania skúšky, ako aj ďalšie informácie potrebné k vykonaniu skúšky.
-
Skúška sa vykonáva dištančnou formou použitím vhodných technických prostriedkov (notebook alebo počítač s operačným systémom Windows alebo macOS) s pripojením k internetu, reproduktorom, mikrofónom a webovou kamerou (zabudovaná alebo externá), ktorú možno otáčať.
-
Uchádzač vypĺňa odpovede na otázky uvedené v teste vytvorenom v samostatnej webovej aplikácii. Komunikácia skúšajúceho a uchádzača počas skúšky prebieha prostredníctvom audio a video prenosu vo virtuálnej konferenčnej miestnosti. Prístupové údaje (link, login a heslo) poskytne úrad uchádzačovi v pozvánke.
-
Priebeh skúšky riadi skúšajúci.
-
Z dôvodu registrácie, kontroly technických prostriedkov, overenia funkčnosti spojenia a vykonania poučenia o pravidlách skúšky, sa uchádzač pripojí do virtuálnej konferenčnej miestnosti 30 minút pred začiatkom skúšky. V prípade akýchkoľvek problémov kontaktuje úrad.
-
Uchádzač vykonáva skúšku samostatne bez pomoci ďalších osôb.
-
Pred začiatkom skúšky uchádzač preukáže skúšajúcemu svoju totožnosť dokladom totožnosti.
-
Skúšajúci uchádzača pred začiatkom skúšky vyzve na 360° ukážku svojho okolia pre kontrolu skúšobného prostredia.
-
Počas skúšky je zakázané používať akékoľvek študijné materiály (poznámky, znenia právnych predpisov a podobne) a technické prostriedky (mobil, tablet, ďalší notebook alebo počítač a podobne).
-
Počas skúšky je zakázaná konzumácia jedla, okrem vopred nahlásených zdravotných dôvodov.
-
Ak sa uchádzač počas skúšky správa v rozpore s pravidlami priebehu skúšky, skúšajúci ho vylúči zo skúšky; na uchádzača sa hľadí akoby skúšku vykonal neúspešne.
-
Skúška sa vykonáva formou testu, ktorý obsahuje otázky z piatich oblastí: (i) personálna bezpečnosť, (ii) administratívna bezpečnosť, (iii) fyzická bezpečnosť a objektová bezpečnosť, (iv) bezpečnosť technických prostriedkov a (v) šifrová ochrany informácií.
-
Každá oblasť obsahuje 10 otázok so štyrmi možnosťami odpovedí, pričom správna je len jedna odpoveď. Uchádzač vypĺňa len odpovede na otázky z oblastí, z ktorých vykonáva skúšku.
-
Časový limit na vyplnenie odpovedí z jednej oblasti je 15 minút; pri skúške z viacerých oblastí sa časový limit násobí počtom zvolených oblastí. (Napríklad: ak uchádzač vykonáva skúšku z troch oblastí, vypĺňa odpovede na 30 otázok v časovom limite 45 minút).
-
Ak uchádzač v skúšobnom teste vyplní najmenej 80% správnych odpovedí, skúšku vykoná úspešne. Úrad mu najneskôr do siedmich dní odo dňa konania skúšky zašle potvrdenie o vykonaní skúšky.
-
Ak držiteľ potvrdenia úspešne vykoná skúšku v ďalšej oblasti podľa § 1 ods. 2 vyhlášky, úrad mu vydá nové potvrdenie, ktoré nahrádza pôvodné potvrdenie.
-
Uchádzač, ktorý vykonal skúšku neúspešne, môže skúšku opakovať najskôr po uplynutí jedného mesiaca odo dňa neúspešného vykonania skúšky; v tomto prípade je potrebné zaslať úradu novú žiadosť o vykonanie skúšky.
-
Vedúcemu, ktorý o vykonanie skúšky požiadal, sa informácia o výsledku skúšky zasiela elektronickou formou najneskôr do siedmich dní odo dňa konania skúšky.